Postanowienia noworoczne – 5 rad, jak w nich wytrwać

Wolontariat – czemu jest dziś tak ważny?
25 października 2020
morsowanie kobieta w zimnej wodzie
Morsowanie – skąd bierze się jego popularność?
22 stycznia 2021
Pokaż wszystko

Postanowienia noworoczne – 5 rad, jak w nich wytrwać

Postanowienia noworoczne – zna je każdy z nas. “Nowy Rok, nowa ja!”, “zrzucę zbędne kilogramy!”, “zacznę biegać”, “pójdę na siłownię”, “zmienię pracę” – trochę nudne, prawda?. Zwykle entuzjazm bardzo szybko opada, a z planów zostają zgliszcza po spaleniu na panewce. Czy tak musi być? Psychologowie i mentorzy zarządzania zapewniają, że nie. Zatem… co zrobić, by wcielić w życie misternie obmyślony plan? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu! Wybrałem 5 rad, które wydają mi się szczególnie cenne.

Postanowienia noworoczne w dobie pandemii

“Postanowienia noworoczne w dobie pandemii? Oszalałeś?” – z pewnością taka i wiele innych, niepochlebnych myśli pojawiło się w głowach wielu odbiorców po przeczytaniu wstępu. Tymczasem jednak, jak przekonują ludzie biznesu, kryzys może być właściwym czasem na zmianę. Mało tego. Jak przekonuje Milton Friedman, to właśnie taka podbramkowa sytuacja może zostać motorem wielkiej, biznesowej rewolucji. Przejdźmy jednak na grunt życia codziennego i przyjrzyjmy się temu, jakie narzędzia mogą posłużyć dotarciu do dowolnie wybranego celu.

Wyznaczaj cele i bądź zmotywowany!

Z jednej strony tekst dotyczy postanowień, a z drugiej strony jednym z zasadniczych punktów jest ten mówiący o celach. Dzieje się tak, bo właśnie one, gdy są precyzyjnie określone, odpowiednio motywują. Kreśląc je przed sobą, eksperci doradzają korzystanie z metody SMART, dzięki której obierze się do realizacji zadania spełniające pięć kryteriów:

  • S – specyficzne – odpowiadające danej osobie i dopasowane do jej możliwości,
  • M – mierzalne – określone w taki sposób, by można było zmierzyć, sprawdzić, w jakim stopniu udało się dotąd zrealizować dane zadanie,
  • A – ambitne – aby wizja ich realizacji stała się magazynem energii, z którego można czerpać, podejmując kolejne działania,
  • R – realne – cel, w myśl tej zasady, nie może być ani zbyt błahy, ani zbyt złożony. Chodzi o to, by motywacja utrzymywała się na wysokim poziomie,
  • T – terminowe – określone w czasie, zawierające w sobie konkretną datę wykonania.

Metoda SMART to nie wszystko, co niezbędne do realizacji marzeń. Nawet gdy wyznaczymy listę celów, należy je zweryfikować. Przyjmijmy, że ważnym zadaniem stały się awans w pracy i znalezienie stałej relacji. Czy to zasadniczo wpłynie na nasze życie i to, w jaki sposób się postrzegamy? Co chcemy przez to osiągnąć dla samych siebie? Czy to dobre? Jeśli ciężko odpowiedzieć sobie na tak postawione pytania lub mamy poczucie, że pewnych działań wymagają od nas inni ludzie, choć nam to w sumie niepotrzebne – motywacja szybko spadnie. Warto być pewnym swoich decyzji i przygotować zarówno spis korzyści, które można osiągnąć, zdobywając kolejne cele, jak i przeszkody, które mogą pojawić się na drodze do nich. Dobrze sporządzić też plan awaryjny. Przyda się, gdy motywacja drastycznie spadnie.

Nie bądź marzycielem!

Z jednej strony marzenia uskrzydlają, z drugiej – często są po prostu nierealne. Zakładając, że osiągnie się w ciągu roku 10 różnych sukcesów, które dodatkowo wykluczają się wzajemnie, skazujemy się na sromotną klęskę. Nie da się mieć ciastka i zjeść ciastka. Rozwój kariery i osiągnięcie stanowiska kierowniczego połączone z poświęcaniem większej ilości czasu rodzinie? Chłodno oceniając – to nieosiągalne. Stań się realistą. Doba ma tylko 24 godziny i nie będzie dłuższa. Pamiętaj o tym.

Trzymaj się planu!

Stworzenie harmonogramu, wyznaczenie realistycznych celów i początkowa motywacja to nie wszystko. Te trzy czynniki to jedynie prosta droga do tego, by kupując miesięczny karnet na siłownię, odwiedzić ją tylko kilkukrotnie w pierwszym tygodniu i zarzucić działania z uwagi na odczuwalne zakwasy. Konieczny jest upór i tworzenie krótkoterminowej listy „to do”. Rozpisz swój tydzień. Pamiętaj, co musi zostać wykonane w dniach od poniedziałku do niedzieli. To, co jest spisane na papierze, stanowi swoisty drogowskaz. Mając plan jedynie w głowie, łatwo o nim zapomnieć, znaleźć wymówkę i setki powodów do rezygnacji. Brian Tracy w swojej książce „Zjedz tę żabę” napisał: “Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć” i nie sposób nie przyznać racji temu stwierdzeniu. Ta wewnętrzna, silna motywacja potrafi zdziałać cuda. Jeśli o zamiarach powziętych w ramach postanowień noworocznych wie jeszcze ktoś bliski, który od czasu do czasu zapyta, jak postępy – będzie jeszcze lepiej.

Sprawdzaj postępy!

Masz w sobie wystarczająco dużą motywację, a działania zostały zaplanowane. Czujesz także, że bardzo chcesz, ale… czy systematycznie sprawdzasz, czy kolejne dni we właściwym tempie przybliżają się do mety wyścigu, na której czeka upragniony cel? Może gdzieś po drodze zgubiłeś coś istotnego? Przekonaj się, zrewiduj i przyjrzyj się temu zagadnieniu. Sprawdź, co zostało zrobione. W trakcie pracy nad polepszeniem swojej sytuacji z pewnością – o czym szczególnie mocno przekonaliśmy się w 2020 roku – miałeś do wykonania wiele zadań pobocznych. Czy nie przeoczyłeś czegoś ważnego? Przyjrzyj się temu, ewentualnie popraw kurs i idź dalej do przodu, pamiętając, że czas ucieka.

Wybaczaj sobie i nagradzaj

Na trudnej drodze, którą jest realizacja trudnych zadań, zdarzy się wiele potknięć. Nikt nie jest idealny. Oczywiście warto dążyć do jak najlepszej jakości wykonywanej pracy, ale coś może się nie udać. Jeśli masz skłonność do zaniżonej samooceny – jak ja – wybacz sobie to, co się stało. Nie obwiniaj się nadmiernie i… idź dalej. Nie zapomnij też, by dzielić się z innymi swoimi postępami. Chwaląc się nimi, możesz otrzymać w zamian wiele dobrych, budujących emocji, a ponadto samemu sobie udowodnisz, że potrafisz. To najlepszy bodziec, jaki można sobie ofiarować.

Czynników przybliżających do realizacji postanowień noworocznych z pewnością jest o wiele więcej niż te wymienione w artykule. Stanowią one jedynie pewien subiektywny wybór. Mam nadzieję, że kierując się tymi wskazówkami, zdołamy wszyscy – ja i Ty, drogi Czytelniku – osiągnąć to, czego pragniemy. Tego życzę Ci w 2021 roku.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *