Koronawirus – najważniejsze dane dotyczące epidemii

Content marketing – dlaczego warto w niego inwestować?
25 lipca 2019
Wolontariat – czemu jest dziś tak ważny?
25 października 2020
Pokaż wszystko

Koronawirus – najważniejsze dane dotyczące epidemii

Koronawirus SARS-CoV-2 od kilku miesięcy sieje spustoszenie niemal na całej kuli ziemskiej. Rządy  starają się podejmować niezbędne działania na rzecz jego zwalczenia, podobnie jak lekarze i naukowcy. Co dotąd wiemy na ten temat? Najważniejsze zagadnienia przedstawiam w krótkim zestawieniu.
Koronawirus miał początek w Chinach
Groźny dla życia i zdrowia ludzi koronawirus rozprzestrzenia się w wielu zakątkach globu. Warto jednak przypomnieć, że pierwsze przypadki odnotowano w mieście Wuhan – stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach. Wiele pojawiło się dotąd teorii (również tych spiskowych) związanych z jego pochodzeniem, jednak naukowcy wciąż dowodzą, że ma pochodzenie odzwierzęce.
Koronawirus wziął się od nietoperzy?
Wtedy, gdy pierwszy raz spotkaliśmy się z doniesieniami na temat COVID-19 pół żartem-pół serio mówiono o tym, że choroba ma źródło u nietoperzy. Miała przenieść się na ludzi poprzez to, że Azjaci wykorzystując nietypowe zwierzęta w swojej kuchni, przyczynili się do rozprzestrzenienia groźnego drobnoustroju. Początkowo wielu traktowało to z przymrużeniem oka, a w ostatnim czasie nad problemem pochylili się naukowcy. Są pewni, że SARS-CoV-2 jest pochodzenia naturalnego. Nie jest zaś, jak wielu chciało udowadniać, wynikiem tajnych eksperymentów. Na łamach czasopisma „Nature Medicine” dr Kristian Andersen stwierdza, że koronawirus SARS-CoV-2 powstał na skutek naturalnych procesów. Posiada jednak cechy, które sprawiają, że jest bliski temu, który spotyka się u nietoperzy czy łuskowców (ssaki z rodziny łożyskowców). Tylko, czy hipotetyczna „zupa z nietoperza” sprawiła, że ludzie zaczęli chorować? Niekoniecznie. To łuskowce mogły być bezpośrednim nośnikiem choroby. Dowodem na to mają być badania porównawcze materiału genetycznego pobranego od zakażonych ludzi i zwierząt, o czym pisze Dziennik Naukowy https://dzienniknaukowy.pl/zdrowie/luskowce-mogly-odegrac-kluczowa-role-w-wybuchu-epidemii-koronawirusa-2019-ncov . Dodatkowo łuski opisywanych zwierząt stosowane są w chińskiej pseudo-medycynie, co znaczy, że są spożywane przez ludzi, a nielegalny handel nimi kwitnie. Wiadomo zatem, z grubsza, skąd wywodzi się koronawirus, a jak oddziałuje na człowieka?
W jaki sposób koronawirus działa na organizm?
Portal dzienniknaukowy.pl, przybliżając zagadnienia związane z koronawirusem, podaje, że mechanizmy przez niego używane znane są od lat. W szczególny sposób dwie cechy, dowodzą naukowcy, są twardym dowodem na to, że nie mógł zostać wyprodukowany jako efekt eksperymentów medycznych – mutacje w obrębie białka RBD i jego budowa. Komórki wirusa łączą się bardzo silnie z komórkami gospodarza i wnikają w nie, doprowadzając do infekcji. Wbrew pozorom, co początkowo sugerowano, nie są podobne do grypy. Dostając się do organizmu przez drogi oddechowe, uwalniają fragmenty RNA, które infekują organizm nosiciela, namnażając się w tysiącach kopii. Kolejne elementy układu oddechowego atakowane przez COVID-19 osłabiane są przez stan zapalny, który może prowadzić do ciężkiej niewydolności oddechowej, a nawet śmierci.
Rzetelne informacje o koronawirusie
W mediach cały czas informuje się o kolejnych zachorowaniach i osobach zmarłych. Nie brakuje również informacji niesprawdzonych, fałszywych i wprowadzających w błąd zwanych fakenewsami. Ci, którzy chcą śledzić doniesienia medialne, powinni bazować przede wszystkim na sprawdzonych źródłach informacji. W przypadku danych ogólnoświatowych warto sprawdzać serwisy informacyjne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W przypadku danych dotyczących Polski, dobrze kierować się na stronę internetową Ministerstwa Zdrowia i jej media społecznościowe. Wiele ciekawych informacji znajduje się także w serwisie www.koronaalert.pl.
Naukowcy, medycy i społecznicy przeciw koronawirusowi
W warunkach epidemii wszyscy członkowie społeczeństwa podejmują działania związane ze zwalczaniem choroby. Na pierwszej linii znajdują się oczywiście członkowie personelu medycznego: lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. To oni najbardziej narażeni są, poprzez bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi, na niebezpieczeństwo. Wspiera ich polski rząd, a także społecznicy. W Piekarach Śląskich, gdzie powstaje niniejszy tekst działają między innymi grupy SPI – Społeczna Piekarska Inicjatywa czy Piekarnia Inicjatyw. Ich członkowie włączyli się w akcje związane z szyciem maseczek ochronnych i nie tylko. Osoby te działają prężnie na rzecz lokalnej społeczności, by wspólne trwanie w tym trudnym czasie było łatwiejsze. Nieustanne próby dogłębnego zbadania koronawirusa podejmują naukowcy. Reprezentujący Uniwersytet Jagielloński odkryli substancję hamującą rozwój komórek chorobotwórczych. Opatentowany już związek o nazwie HTCC bazujący na chitozanie – substancji działającej przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Wprawdzie nie jest jeszcze dopuszczony do użytku, ale pozytywnie przeszedł już początkowe testy wykonywane na zwierzętach.  Jego działanie polega na tym, że wirus, po dostaniu się do organizmu, nie jest w stanie wywołać zakażenia. Pozostałe leki stosowane w leczeniu koronawirusa to chlorochina i remdesiwir. Wciąż jednak nie odnaleziono jednej, kluczowe substancji – szczepionki na wirus wywołujący tak duże straty na różnych kontynentach.
Koronawirus jest jednym z najważniejszych i najbardziej aktualnych tematów poruszanych dzisiaj w mediach. Dane na jego temat publikowane są na bieżąco w różnych źródłach. Niniejszy tekst miał za zadanie jedynie zebranie kilku kluczowych zagadnień i wskazanie źródeł, dzięki którym możliwe jest zgłębienie wiedzy na temat zagadnienia, którym interesuje się dzisiaj cały świat.

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *