Paralaksa tła

Speed dating – czym jest i czy warto spróbować?

Wystawiajcie czaszki z jaskiń. Recenzja Pokahontaz – „Renesans”
2 lipca 2019
Food trucki – co sprawia, że są tak lubiane?
10 lipca 2019

Speed dating staje się w Polsce coraz bardziej lubiany. To dobry sposób na poznanie nowych osób i budowanie kolejnych, często wartościowych, relacji. Imprezy tego typu organizowane są w różnych rejonach Polski. O co właściwie w tym chodzi i co zyskujemy, biorąc udział w takich wydarzeniach?

Speed dating – co to takiego?

Wprawdzie speed dating zyskuje na popularności, ale nie oznacza to, że pojęcie jest powszechnie znane. Warto w kilku słowach rozwikłać wątpliwości co do nazwy zjawiska. Szybkie randki wymyślone zostały w 1998 roku przez amerykańskiego rabina Yaacova Deyo. Pierwsze spotkanie osób poszukujących „drugiej połówki” odbyło się tego samego roku w Pete’s Cafe w Beverly Hills. Zainteresowanie wybuchło z wielką mocą dwa lata później, gdy w amerykańskim serialu „Sex and the City” pokazano, na czym to polega. Randki ukazano wówczas jako elegancki sposób na zawieranie nowych znajomości.

Speed dating – na czym polegają szybkie randki?

Wiadomo już, skąd wywodzi się speed dating i kto był jego pomysłodawcą. Sam mechanizm spotkań jest z kolei bardzo klarowny i prosty. Angażowane w wydzielonej przestrzeni (najczęściej restauracji czy klubie) spotkania polegają na krótkich, zazwyczaj 5-minutowych, rozmowach pomiędzy dwojgiem ludzi. Kluczową rolę odgrywa w nich pierwsze wrażenie. Podczas spotkania osoby biorące w nim udział, decydują, z którymi rozmówcami chciałyby nawiązać znajomość. Zaznaczają swoje typy na przygotowanych drukach, a po zakończonym spotkaniu otrzymują kontakt do wybranych osób. Wiadomo przy tym, że obie strony odbytej rozmowy muszą wyrazić zainteresowanie sobą nawzajem. Istnieje wówczas większe prawdopodobieństwo, że tak zawarta znajomość przeniesie się poza zaaranżowane przez organizatorów spotkanie. Dane rozmówców na ogół wysyłane są drogą mailową.

Speed dating – intrygujące doświadczenie

Co zyskują Ci, którzy odważą się przyjść na ekspresową randkę? Przede wszystkim szansę na wzięcie udziału w nietypowym spotkaniu. Naprzeciw siebie siedzi dwoje ludzi, którzy widzą się pierwszy raz i mają nawiązać konwersację – czy już to nie jest ciekawe? Oczywiście – jest. Przekonałem, biorąc udział w takim wydarzeniu – to prawdziwe wyzwanie, szczególnie dla osób nieśmiałych i nieprzyzwyczajonych do nawiązywania nowych znajomości. Trzeba jednak odnotować, że w ciągu dwugodzinnego, towarzyskiego eventu odbędziemy kilka spotkań, a z czasem znalezienie nowych pomysłów na zawiązanie konwersacji staje się coraz trudniejsze, bo łatwo wpaść w pewną sztampę i rutynę. Niemniej potrzeba sporo kreatywności, by każda wymiana zdań była porywającą przygodą, tym bardziej że nie wiadomo, z kim ją przeżyjemy. Sama sesja pełna rozmów to jeszcze nie koniec wrażeń. Później nadchodzi czas oczekiwania. Rodzą się kolejne pytania. Chcemy wiedzieć, kto pozwolił na ujawnienie swoich danych i czy to właśnie ta osoba, z którą rozmawiało się nam najlepiej. Czasem jednak warto poczekać i odebrać upragnioną nagrodę – kontakt do ciekawego rozmówcy.

Co później?

Otrzymaliśmy dane kobiety bądź mężczyzny, z którą/którym miło się rozmawiało. Co teraz? Kolejna próba odwagi. Telefon do nieznajomej/nieznajomego. Jak zareaguje i czy odwzajemni początkową fascynację? To zawsze niewiadoma, ale warto przemóc się i sprawdzić. Niejednokrotnie, jak dowodzą organizatorzy i świadectwa uczestników, początkowe spotkania przeradzają się w trwałe relacje, o które w dzisiejszym, zabieganym świecie tak trudno.
Czy warto korzystać z szybkich randek? Z pewnością tak! Opisywana forma poznawania nowych osób cieszy się dziś dużym powodzeniem. Miejsca na kolejne wydarzenia wyprzedają się w szybkim tempie, co oznacza, że zainteresowanie jest duże. Dlaczego? Warto przekonać się samemu.
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *